رولیک پرسی یکی از رایج ترین غلتک های مورد استفاده در تسمه نقاله است که در تولید تجهیزات نوار نقاله کاربرد فراوانی دارد. بزرگترین دلیل طرفداران زیاد این محصول قیمت بسیار مقرون به صرفه و همچنین استفاده آسان از این محصول است.

رولیک پرسی از یک لوله و یک شفت در وسط، دو بلبرینگ و دو کلاهک یاتاقان در رولیک پرسی تشکیل شده است، بلبرینگ ها را نمی توانید تعویض کنید و برای مصارف صنایع سبک مناسب است. از آنجایی که بالای لوله توسط پرس خم می شود، به آن رولیک پرسی می گویند.

طول این غلتک ها معمولاً می تواند بین 10 سانتی متر تا 150 سانتی متر باشد، رولیک پرسی معمولاً برای بارهای سبک و تا 8 ساعت کار طراحی و ساخته می شوند. البته تنها عیب این رولیک ها عدم امکان تعویض قطعات رولر به دلیل پرس است.

رولیک پرسیکاربرد رولیک پرسی

رول پرس برای مصارف سنگین تا متوسط ​​از رول هایی با قطر 6 سانتی متر تا 16 سانتی متر و برای مصارف سبک از قطر 2 تا 6 سانتی متر استفاده می شود.

در بسیاری از ماشین های صنعتی مانند نوار نقاله، ماشین های پرکن، صنایع کاغذ، چاپ، نساجی، ماشین های خم کن، ماشین های چاپ و … برای حمل و نقل کالا به صورت رول مانند رول کاغذ یا رول پارچه استفاده می شود.

همچنین از این نوع غلتک ها در کارخانه های شن و ماسه، نوار نقاله یا جعبه های حمل و نقل بسته بندی، فروشگاه های تجهیزات صنعتی در فرودگاه ها، ضایعات کارگاهی یا غلتک های دوار مجتمع های تجاری صنعتی و … استفاده می شود.

اجزای رولیک پرسی شامل شفت رولیک،بلبرینگ رولیک و محفظه نمدی در این نوع غلتک به یکدیگر فشرده می شوند و به همین دلیل به راحتی قابل تعمیر و یا تعویض نیستند.

رولیک پرسی

انواع رولیک پرسی

این محصول اگرچه یک غلتک معمولی و ساده به حساب می آید، اما یکی از مهم ترین اجزای نوار نقاله است و کاربردهای گسترده ای در صنعت و بسیاری از صنایع مختلف دارد.

این محصول به این معنی است که تمام اجزای اصلی غلتک در محفظه استوانه ای فشرده شده و قابل باز کردن و تغییر نیستند. اگر قطعه کوچکی در داخل غلتک شکسته شود، امکان تعویض آن وجود ندارد و تمامی کارایی غلتک از بین می رود. اما این دلایل به هیچ وجه خللی در خرید و کارایی آن ایجاد نمی کند، زیرا استفاده از آن بسیار آسان است و مورد استقبال افراد صنعتی قرار می گیرد.

یکی دیگر از مزیت های این نوع غلطک ها نسبت به غلتک های جایگزین قیمت پایین آنهاست که باعث افزایش شدید خرید این محصول شده است.

رولیک پرسی و کاربرد آنها در صنعت