تسمه نقاله به فارسی از ترکیب دو واژه انگلیسی Conveyor Belt  تشکیل شده که البته به آن تسمه کانوایر یا نوار نقاله هم اطلاق می‌شود که غالبا در ایران واژگان نوار نقاله را به سیستم حرکتی تسمه نقاله از پایه نسبت می‌دهند که از موتور گیربکس، غلتک (درام ابتدایی و انتهایی) تشکیل شده است که سیستم کامل یک نقاله را تشکیل می‌دهند و به نواری که مواد حمل شونده روی آن قرار می‌گیرند تسمه نقاله گفته می‌شود.

مجموعه نوار نقاله تشکیل شده از یک تسمه که بر روی یک بستر فلزی هموار و یا غلطک فلزی نصب شده است. هنگامی که فاصله دو نقطه جابجایی طولانی است، نوار نقاله با غلطک بهترین گزینه است، زیرا غلتک به کاهش اصطکاک کمک می‌کند. لازم نیست که تسمه حتما در مسیری مستقیم حرکت کند. آن‌ها همچنین به کمک اتصالات مخصوص می‌توانند در گوشه‌ها به سمت‌های مختلف حرکت کنند و دور بزنند. نوار نقاله‌ها با توجه به نیروهای هم مرکز، طوری ساخته می‌شوند که در گوشه‌ها و پیچ‌ها نیز به حرکت یکنواخت خود ادامه دهند و هیچ گونه تنشی به مواد در حین حرکت در این قسمت‌ها وارد نشود.

انواع نوار نقاله

  • نوار نقاله با بستر لغزان
  • نوار نقاله با بستر ساخته شده از غلتک
  •  نوار نقاله افقی
  •  نوار نقاله با شیب رو به بالا و رو به پایین
  •  نوار نقاله ترمز و مقیاس
  • نوار نقاله Piano Hinge فلزی
  •   نوار نقاله تور سیمی
  •   نوار نقاله قابل حمل

کاربردهای تسمه نقاله

امروزه از انواع مختلف تسمه نقاله بسته به نوع صنعت مربوطه مورد استفاده قرار می‌گیرد که غالباً‌ از نوع لاستیکی یا پی وی سی PVC هستند. وزن سیالات و نوع متریال حمل شونده در تصمیم‌گیری برای انتخاب تسمه نقاله مورد نیاز بسیار تاثیر گذار است. تسمه نقاله‌های با تیغه‌های مشخص که با عنوان الواتور بلت یا  باکت الواتور شناخته می‌شوند برای جا به جایی مواد به صورت عمودی مورد استفاده قرار می‌گیرد که استفاده از آن‌ها برای بارگیری به کامیون‌ها بسیار متدوال است.از تکنولوژی سیستم نوار نقاله در پله‌های برقی، فرودگاه‌ها، فروشگاه‌ها و همچنین در خط مونتاژ کارخانجات به کرات استفاده می‌شود. تسمه نقاله‌های لاستیکی معمولا برای انتقال اقلام با سطوح زیرین نامنظم، اقلام کوچک که ممکن است در بین غلتک‌ها گیر بیفتند و یا کیسه‌های محصول که بین غلتک‌ها شکم می‌دهند به کار می‌روند.

سیستم تسمه نقاله نوار نقاله کانوایر

نصب تسمه نقاله

تمام تسمه نقاله‌های مختلف مانند تسمه نقاله پی وی سی یا لاستیکی یا هر نوع دیگری از تسمه نقاله‌ها به ۲ روش نصب می‌شوند : کف زمین و سقف.

برای نصب تسمه نقاله‌ها بهتر است نکات زیر رعایت نماییم:

هنگام نصب تسمه نوار نقاله به زمین باید ارتفاع آن را تنظیم نمود

هنگام نصب باید به اندازه ۱۰سانت جای ریگلاژ برای تنظیم نمودن تسمه نقاله در نظر گرفت .در بعضی از مواقع زمینی که تسمه نقاله را نصب می‌کنید ممکن است ناهموار باشد در این مواقع گذاشتن جای ریگلاژ می‌تواند مفید باشد.

نقطه اتصالی که تسمه نقاله را به زمین یا سقف را نصب کردید را بررسی کنید و از اتصال درست آن مطمئن شوید و یا آن را محکم جوش دهید.

در نصب تمام تسمه نقاله‌ها (تسمه نقاله پی وی سی -تسمه نوار نقاله لاستیکی و …) حتما از باد بند استفاده کنید.

قبل از نصب تسمه نقاله به زمین یا سقف از محل نصب آن اطمینان لازم را کسب کنید و مطمئن شوید تا محل نصب تحمل وزن (تسمه نقاله پی وی سی یا تسمه نوار نقاله)را داشته باشد .

سعی کنید برای ساختن تسمه نقاله از مهندسان مجرب استفاده کنید

برای ساخت تسمه نقاله‌ها سعی کنید از قطعات (رولیک نبشی -لوله الکترو موتور -گیربکس-غلطک تسمه نقاله پی وی سی یا تسمه نوار نقاله لاستیکی و…) خوب و معتبر استفاده کنید.

Writing essays is among the most exciting and

The majority affordable-papers.net of the time, you will have to employ the help of a research paper writing support.

enjoyable parts of higher education.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *