چسب کموزیل چیست؟

چسب کموزیل چیست؟

چسب کموزیل چیست؟چسب کموزیل (که در تلفظ انگلیسی:Chemosil)  امروزه به یکی از بهترین و پرکاربردترین چسب های صنعتی لاستیک به فلز تبدیل شده است که در صنایع مختلف از آن استفاده می شود.

چسب کموزیل چیست

چسب کموزیل جهت اتصال  و چسباندن انواع ترکیبات  الاستومرها(مانند لاستیک طبیعی ،استایرن،بوتادین و …) به انواع فلزات (مانند آهن،فولاد،آلومینیوم و…) و تا حدود زیادی از پلاستیک ها (مانند پلی آمید،پلی اپوکسید،…) همچنین به شیشه و منسوجات مورد بهره برداری قرار می گیرد.

موارد استفاده چسب کموزیل چیست؟

چسب کموزیل برای اتصال انواع ترکیبات و انواع آلیاژ ها و پلیمر ها با پایه قطبی مورد استفاده قرار می گیرد.

از این نوع چسب در صنایع خودرو ، صنایع تولید غلتک ها در کارخانه های سیمان، رابرلاینینگ انواع مخازن و … استفاده می شود. این محصول به دلیل قابلیت های بالایی که دارد به یکی از محصولات پرفروش بازار تبدیل شده است

یکی از موادی که در خرید این چسب حائز اهمیت است قیمت آن است هر چه میزان  قیمت آن کاهش یابد به تبع مشتریان زیادی را به خود جذب می کند . اما در نظر داشته باشید که در زمان کاهش قیمت نباید کیفیت و استحکام چسب پایین آید.

کاربردهای چسب کموزیل چیست؟

صنایعی چون: تولید قطعات مختلف خودرو ،صنایع تولید غلتک در کارخانه های سیمان ،رابرلاینینگ انواع مخازن و …ازاین نوع چسب استفاده می کنند.

پرکاربردترین انواع چسب کموزیل آلمان

1. چسب کموزیل آلمان ۲۱۱ 

چسب کموزیل آلمان ۲۱۱، به صورت یک پرایمر چند منظوره عمل کرده که در هنگام عملیات چسب کاری و در زمان اتصال فلز، به انواع لاستیک ها، عمل چسباندن و اتصال فلز مورد نظر، به چسب بعدی که روی آن قرار می گیرد را بر عهده دارد. برای اتصال لاستیک به فلز، زنجیره ای از چسب ها مورد نیاز بوده که این نوع چسب ، به عنوان اولین چسب در این زنجیره استفاده می شود .

یکی از کاربرد های این نوع چسب ، در صنایع رابرلاینینگ انواع مخازن می باشدکه  در حین انجام عملیات رابرلاینینگ ، وظیفه حفاظت از فلزی را دارد که سند بلاست شده است. این حفاظت تا زمان اعمال چسب بعدی روی فلز مورد نظر ادامه پیدا کرده و فلز را از اکسید شدن در معرض هوا در امان نگه می دارد.چسب کموزیل چیست؟

چسب کموزیل آلمان ۲۱۱ ، معمولا و در بیشتر موارد به رنگ طوسی می باشد. این رنگ باعث می شود درحین اعمال کموزیل ۲۲۲ ، کموزیل ۴۱۱ و کموزیل ۶۰۲ که عموماً مشکی رنگ می باشند بر روی این چسب، نقاط و نواحی که چسب نخورده اند کاملا مشخص باشند. لذا رنگ طوسی کمک بسیاری به روند چسب کاری فلزات  و تولید محصولی با کیفیت بالا خواهد کرد.

چسب کموزیل چیست؟

2. چسب کموزیل آلمان ۲۲۲ 

چسب کموزیل آلمان ۲۲۲ یکی دیگر از انواع چسب های کاربردی که در روند اتصال لاستیک هایی چون BR ، IR ، NR ، SBR ، NBR ، IIR و یا ترکیبی از آنها به انواع فلزات و پلاستیک ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

این چسب در بیشتر مواقع بعد از چسب کموزیل ۲۱۱ و بر روی آن قرار می گیرد. معمولا به رنگ مشکی بوده و به همین دلیل به راحتی می توان نقاطی را که چسب کاری نشده اند ، مشخص نمود. زیرا لایه زیرین به رنگ طوسی می باشد.

چسب کموزیل آلمان ۲۲۲ ، به عنوان  عامل اتصالی بسیار مناسب در محدوده وسیعی از الاستومر ها، به انواع فلزات و پلاستیک ها شناخته می شود.چسب کموزیل چیست؟

ترکیب کردن و مخلوط کردن چسب کموزیل قبل از استفاده و رقیق کردن آن

یکی از موارد بسیار مهم در استفاده از چسب کموزیل، این است که باید چسب را قبل از شروع به استفاده کردن، کاملا به هم بزنید تا ذرات معلق موجود در مایع پایه ی این چسب، کاملا در آن حل شده و به صورت یکدست در آیند.

در صورتی که این عمل قبل از شروع عملیات چسب کاری انجام نگیرد، اتصال لاستیک به فلز با کیفیت پایینی انجام خواهد گرفت و کیفیت لازم را نخواهد داشت.چسب کموزیل چیست؟

در هنگام عملیات چسب کاری با چسب کموزیل نیز باید هر چند دقیقه یکبار چسب را به هم بزنید تا کاملا یکدست شود.

رقیق کننده هایی که برای رقیق کردن این نوع چسب استفاده می شود، شامل زایلن و تولوئن می باشند که می توان از هرکدام از این دو نوع رقیق کننده برای رقیق کردن چسب استفاده نمود.

رقیق کننده ها را باید به آهستگی و در حین اینکه به چسب را به هم می زنید به آن اضافه کنید تا مایعی کاملا یکنواخت حاصل شود. همچنین در هنگام عملیات چسب کاری نباید لایه های ضخیم چسب را روی قطعه مورد نظر قرار داد.

زیرا لایه های ضخیم می تواند کیفیت کار را پایین آورده و عملیات چسب کاری را با مشکل مواجه کند و کیفیت محصول تولیدی را پایین بیاورد.چسب کموزیل چیست؟