نقاله صنعتی

نقاله صنعتی

نقاله صنعتی تجهیزات مکانیکی بسیار مفیدی می باشند که در تمامی مقیاس های صنعتی کاربرد گسترده ای دارند. امروزه از نوار نقاله ها در صنایع معدنی، پتروشیمی، نفت و خودروسازی استفاده می شود. به علاوه در صنعت داروسازی، شرکت‌هایی مونتاژ قطعات و حمل مواد حفاری شده را از معادن از انواع نوار نقاله‌ها بهره می‌برند. یکی از اصول اساسی در خطوط و برنامه های اتوماسیون صنعتی، نوار نقاله های مجهز به سنسورها و ویژن مختلف است.

نوار نقاله یا تسمه نقاله  به فارسی از ترکیب دو واژه انگلیسی (Conveyor Belt) به صفحات  متحرکی از جنس لاستیک وفلز گفته می شود که به وسیله یک موتور و جعبه دنده به حرکت در می آید.

نوار نقاله صنعتی چیست؟

نقاله های صنعتی نوعی سیستم نقل و انتقال محصولات و کالا ها هستند. این دستگاه که به نوار نقاله نیز معروف است از حداقل دو درام (پولی)، بدنه و ساختار، تسمه نقاله، یک سری غلتک، پایه غلتکی و یک موتور الکتریکی تشکیل شده است.

تسمه نقاله برای حمل بار و مواد غیر فله و همچنین برای حمل مواد فله و پودری به شکل زاویه دار طراحی شده اند. مکانیسم عملکرد این تجهیزات ساده است، هم در حین چرخش درام و هم در هنگام حرکت نهایی تسمه، مواد و کالاهای روی آن به انتهای تسمه نقاله هدایت می شود. این تجهیزات صنعتی به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند در اکثر خطوط تولید نیروگاه برای فرآیند تولید و یا در انبارها و بنادر برای بارگیری یا تخلیه استفاده شود.

این دستگاه صنعتی بصورت گسترده در اندازه ها و ظرفیت های مختلفی عرضه می شود. جالب است بدانید طولانی ترین تسمه نقاله جهان در چین ساخته شده و برای انتقال سنگ آهن از بندر به کارخانه فولاد طراحی شده است. این نوار نقاله از نوع لوله ای 6.6 کیلومتر طول و 5500 تن در ساعت توان حمل دارد.

قطعات مهم مورد استفاده در نقاله صنعتی

شاسی، لاستیک، غلطک، غلتک معکوس، غلتک نگهدارنده لاستیک، غلطک بالا، موتور الکتریکی، چرخ دنده و زنجیر، غلطک انتقال (دنده)، شاسی و غلتک پایینی.
انواع شاسی نقاله: آلواتور پهن 60، پهن 80، عرض 100 با لاستیک ایرانی و خارجی; با غلتک های معمولی، غلتک های قابل تعویض، گیربکس ها و گیربکس های دینام، گیربکس های برقی و شاسی لوله با قطر 6 میلی متر، گوه ها در ساخت نقاله صنعتی بکار می روند.

همانطور که می بینید نوار نقاله از مجموعه ها و قطعات مختلفی تشکیل شده است. اما مهمترین بخش تسمه است. جنس تسمه بسته به شرایط کار انتخاب می شود. این تسمه ها حتی ممکن است برای اهداف خاصی از فلز ساخته شوند، اما اکثر تسمه ها از لاستیک ساخته شده اند. تسمه های V-Ribed، تسمه نقاله فولادی ضد زنگ، PVC، PVG و V انواع مختلف تسمه هستند.

نقاله

نقاله

بررسی جنس نقاله صنعتی

قسمت داخلی تسمه نقاله لاستیکی از نخ و پارچه ای به نام منجید بافته می شود که لایه های زیرین و رویی آن پلاستیکی است. تار و پود این تسمه ها که از الیاف فولادی، پلی استر، نایلون، کتون و آرامید ساخته شده اند، به افزایش استحکام تسمه کمک می کند. در تمامی نوار نقاله های لاستیکی پشت و روی تسمه با لاستیک پوشانده شده است که عمدتاً در صنایع معدنی، سنگ، سیمان و متالورژی استفاده می شود که ربطی به مواد غذایی ندارد.

نقاله صنعتی

نقاله صنعتی

لاستیک این محصول ساده و آجدار است که عمدتاً برای پمپاژ مواد معدنی در معادن استفاده می شود. نوع دیگری از این نوارها PVC می باشد. از آنجایی که نوار نقاله های پلاستیکی در صنایع غذایی قابل استفاده نیستند، نوع پی وی سی آنها در صنایع غذایی و پزشکی کاربرد فراوانی دارد. به دلیل سازگاری نوار نقاله پی وی سی در صنایع غذایی کاربرد دارد و به صورت حلقه بسته مورد استفاده قرار می گیرد. نقاله صنعتی

انواع تسمه نقاله صنعتی

به طور کلی انواع تسمه نقاله صنعتی یا همان تسمه نقاله صنعتی به شرح زیر است:
• تسمه نقاله برای صنایع سبک و سنگین (عمومی)
• تسمه نقاله مقاوم در برابر سایش.
• تسمه نقاله مقاوم در برابر حرارت.
• تسمه نقاله مقاوم در برابر روغن
• تسمه نقاله مقاوم در برابر اسید
• تسمه نقاله مقاوم در برابر مواد شیمیایی
تسمه نقاله V شکل (V)
• تسمه نقاله Grip
• تسمه نقاله EP
• تسمه نقاله فولادی ضد زنگ (ST-ST)
• تسمه نقاله پی وی سی
• تسمه نقاله PVG
• تسمه نقاله از پلی اورتان
• تسمه نقالهTiming

• و سایر تسمه ها که برای مصارف خاص هستند.

نوار نقاله

نوار نقاله

نوار نقاله در ایران چگونه تعریف می شود؟

غالبا در ایران واژگان نوار نقاله را به سیستم حرکتی تسمه نقاله از پایه نسبت می‌دهند که از موتور گیربکس، غلطک (درام ابتدایی و انتهایی) تشکیل شده است که سیستم کامل یک نقاله را تشکیل می دهند و به نواری که مواد حمل شونده روی آن قرار می‌گیرند تسمه نقاله گفته می‌شود.

امروزه  بهره‌گیری از سیستم نوار نقاله تسمه نقاله کاملاً اجتناب ناپذیر و اساس هر صنعتی محسوب می‌شود و صنایع گوناگون بسته به نیازهای خود از انواع نقاله بهره می‌برند.

به نوار نقاله ها معمولا کانوایر هم گفته می شود.

مزایای نوار نقاله

نوار نقاله قسمت مهمی از تجهیزات یک سیستم انتقال است که برای جا به جایی مواد، قطعات و… از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می شود.

به طور کلی استفاده از کانوایر ها می تواند سبب صرفه جویی در وقت و کار شود.

به این صورت که حجم زیادی از انتقالات با سرعت بیشتری طی یک فرآیند، در زمان و فضای کم تری انجام می پذیرد.

تقریبا تمام انسان‌ها برای یکبار هم که شده یک سیستم نوار نقاله (تسمه نقاله) را از نزدیک مشاهده کرده اند. یا اگر هم از نزدیک مشاهده نکردند دست کم در فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی دیده‌اند. در واقع هنگامی که شما برای خرید به فروشگاه یا سوپر مارکتی بزرگ مراجعه می کنید،اقلام خریداری شده را روی تسمه نقاله قرار می دهید تا به دست متصدی صندوق برسد .قاعدتا این نمونه بارزترین کاربرد نوار نقاله در زندگی روز مره هر فردی ست که می تواند به اهمیت تسمه نقاله پی ببرید یعنی تسریع در انتقال و جابه جایی اجسام و محصولات و بسته ها از مکانی به مکانی دیگر.

نوار نقاله فروشگاهی

نوار نقاله فروشگاهی

با توجه به نحوه کاربرد ،طول مسیر جابه جایی ،وزن کالا و محصول انواع نوار نقاله متفاوت است .به عنوان مثال نوار نقاله ای که در یک شرکت الکترونیکی برای جابه جایی آی سی وخازن و .. استفاده می شود با نوار نقاله استفاده شده در کارخانه های لوازم خانگی ،استخراج سنگ و معادن بسیار متفاوت است از موارد استفاده از نوار نقاله می توان به صنایع پتروشیمی ،فولاد، سیمان،خودروسازی و صنایع دارویی و غذایی اشاره کرد

نوار نقاله ها نقش به سزایی در این جا به جایی های مهم دارند و مخصوصا انتقال مواد حجیم یا توده ای را سهولت می بخشند.

این عمل انتقال می تواند هم به 2 صورت زیر انجام شود:

  • افقی و مستقیم
  • شیب دار و در ارتفاع

سیستم نوار نقاله وسیله ای مکانیکی سریع و کارآمد برای انتقال خودکار بارها، کالاها، محصولات و مواد در یک کارخانه است. این سیستم انتقال خطاهای انسانی، خطرات محل کار، هزینه های نیروی کار و سایر خطرات  را کاهش می دهد.

سیستمهای نوار نقاله برای جابجایی بارهای  حجیم یا سنگین از یک نقطه به نقطه دیگر مفید هستند. یک سیستم نوار نقاله ممکن است از تسمه نقاله، چرخ ها، رولیک ها یا زنجیر (پلاستیکی یا استیل یا فولادی) برای حمل و نقل محصولات استفاده کند.

انواع نقاله

تسمه‌های نقاله (نوار نقاله) انواع گوناگونی دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • تسمه‌های نقاله EP یا منجید دار (TEXTER)
  • تسمه‌های نقاله سیم دار ( SIDERFLEX یا ST)
  • تسمه‌های نقاله الواتوری (ELETEX)
  • تسمه‌های نقاله باکت دار (FLEXOBORD)
  • تسمه‌های نقاله آرامیدی (ARABELT)
  • تسمه‌های نقاله لوله ای (PIPEX)
  • تسمه‌های نقاله شورون (آجدار یا SPINATEX)
  • تسمه‌های نقاله یک لایه (TEXBIND)

تسمه‌های نقاله منجید دار پرکاربردترین تسمه‌های نقاله هستند که از یک یا چند لایه منجید یا کرکس تشکیل شده‌اند. تسمه‌های نقاله استیل کرد با ازدیاد طول بسیار کم و مقاومت کششی بالا برای خطوط نقاله طویل، جایگزین مناسبی برای تسمه‌های EP می‌باشد.