انواع تسمه نوار نقاله

انواع تسمه نوار نقاله

انواع تسمه نوار نقاله را می توان بر اساس درجه جابجایی به سه دسته تقسیم کرد:مقعر،مسطح،زیپ شده

تسمه نقاله بخشی از سیستم حمل و نگهداری مواد در صنعت است. ماشین های نوار نقاله کمک زیادی به اتوماسیون صنعت و تسهیل برنامه ریزی تولید کرده اند. کانوایرها می توانند تسمه ای و یا نواری باشند. ماهیت هر دو یکسان است، اما در کاربرد متفاوت هستند. یکی از تفاوت های نوار نقاله با تسمه نقاله میزان حرکت و جابجایی آنها است.در نوع تسمه ای،یک سطح یکپارچه در تسمه ها حرکت می کند اما درنوع نواری آن می تواند سطح  آن دارای فاصله باشد.انواع تسمه نوار نقاله

نوار نقاله

نوار نقاله

انواع تسمه نوار نقاله

انواع تسمه نقاله مورد استفاده بسیاری از صنعتگران در صنایع مختلف را می توان به شرح زیر برشمرد و اشاره مختصری به آن کرد؛:

  • تسمه نقاله لاستیکی

این نوع نوار نقاله از دو قسمت تشکیل شده است که هر دو قسمت آن از لاستیک ساخته شده است.
لایه های زیرین و بالایی از یک تار و پود تشکیل شده است که استحکام نوار را افزایش می دهد. قسمت های بالا و پایین این نوع تسمه با لاستیک اندود شده است. این نوع تسمه عمدتاً در صنایع معدنی سنگ، سیمان، فلز استفاده می شود.

همچنین جالب است بدانید که تسمه نقاله لاستیکی به دلیل پوشش لاستیکی که خود به پنج نوع تقسیم می شود با بسیاری از مواد سازگار است:

تسمه نقاله لاستیکی ساده ، پشت شطرنج ،ضد سایش ،مقاوم در برابر اسید و  ضد دما هر یک با دیگری متفاوت است،

  • تسمه نقاله پی وی سی
نوار نقاله

نوار نقاله

این نوع تسمه نقاله ها عمدتاً در صنایع غذایی و پزشکی کاربرد دارند.زیرا همانطور که گفته شد در این صنایع نمی توان از تسمه  لاستیکی استفاده کرد و به همین دلیل تسمه های پی وی سی محبوبیت بالایی دارند.
این تسمه ها در اندازه های مختلفی تولید می شوند و از یک مدار بسته برای جابجایی مواد غذایی و لوازم بهداشتی از یک مکان به مکان دیگر استفاده می کنند.انواع تسمه نوار نقاله

  • تسمه نقاله پارچه یا نمدی

تمامی مزایای ذکر شده برای تسمه پی وی سی برای این نوع قابل استفاده است. تنها تفاوت این است که جنس تسمه پارچه یا نمد است. این پارچه را می توان از الیاف کتان یا پلی استر تهیه کرد. جنس این تسمه با غذا و دارو و انواع شیرینی ها سازگار می باشد.

  • تسمه نقاله مدولار یا پلاستیکی

این نوار نقاله را با نام های زیادی مانند زنجیر نقاله یا نوار نقاله مدولار شناخته می شود. این نوار از پلاستیک ساخته شده و در قطعات کوچک و استاندارد تولید می شود. این نوار دارای طول و عرض خاصی است که در برابر ضربه مقاوم است.این نوار عمدتا در صنایع بهداشتی و شستشوی مواد خوراکی استفاده می شود.

  • تسمه نقاله برزنتی

ساخت این تسمه نقاله ها در بیشتر موارد شبیه به تسمه نقاله های پلاستیکی است با این تفاوت که لایه های بالایی و پایینی آن از برزنت است. این نوع تسمه ها نیروی کشش و تحمل وزن زیادی دارند.

کاربرد انواع تسمه نوار نقاله

تسمه نقاله را می توان در صنایع مختلفی استفاده کرد، اما در فضای توزیع و ذخیره سازی و همچنین در صنعت تولید بسیار محبوب هستند.

یک سیستم تسمه نقاله شامل دو یا چند قرقره با یک حلقه به هم پیوسته است که تجهیزات را حمل می کند و خود تسمه که به دور آنها می چرخد ​​و یک اثر کششی روی کالاهایی که حمل می کند ایجاد می کند.

تسمه ها از یک یا چند لایه مواد تشکیل شده اند.اگر سیستم نقاله بارهای سنگین را جابجا می کند، به دلیل استحکام بالا و افزایش دوام می توان از تسمه نقاله فولادی استفاده کرد.

 

تسمه نوار نقاله

تسمه نوار نقاله

مشخصات انواع تسمه نوار نقاله

بسته به اینکه سیستم نوار نقاله شما چه کاری انجام می دهد، شما تصمیم می گیرید که برای حمل کالا به کدام تسمه نیاز دارید

تسمه نقاله برای انتقال مواد با هدف عمومی برای جابجایی مواد، محصولات و تجهیزات در فواصل کوتاه در داخل ساختمان یا بین ساختمان ها استفاده می شود.انواع تسمه نوار نقاله

نوار نقاله

نوار نقاله

تسمه نقاله برای مواد حجیم که در آنها سیستم نقاله باید مقادیر زیادی مواد خام، مواد سنگین، مواد خشک یا فلزات را حمل کند. نمونه هایی از مواد فله شامل مواد معدنی، سنگ معدن، زغال سنگ، ماسه، سنگ ها و مواد. مواد شیمیایی، غلات، آرد و شکر.

اصول کار انواع تسمه نوار نقاله چیست؟

تسمه نقاله در ابتدا توسط دو غلتک در انتهای و ابتدای تسمه هدایت می شود که توسط موتورهای چرخ دنده ای به حرکت در می آیند.
در صنعت استفاده و در دسترس بودن تسمه نقاله ضروری است، به عنوان مثال برای حمل و نقل مواد در صنایع مختلف مانند معدن، سیمان، کاشی، سنگ و صنایع غذایی و دارویی.
انواع تسمه نقاله بسیار متنوع و دارای گستره وسیعی می باشد به همین دلیل صنعت تسمه نقاله در کشور وجود ندارد به این معنی که کشور نمی تواند انواع تسمه نقاله را تولید کند بنابراین اکثر تسمه ها وارداتی هستند.